OYUN TERAPİSİ NEDİR ?
18.yy Rousseau; çocukları öğrenmek ve anlamak için çocuklarının oyunun gözlenmesi gerektiğini söylemiş ve oyunun üzerine dikkatleri çekmiştir. Rousseau terapi için değil daha çok eğitim amaçlı oyunu kullanmıştır. Emile de buna katılarak çocukların küçük yetişkinler olmadığını belirtmiştir.

1903 yıllarında Froebel ‘İnsanların Eğitimi’ isimli kitabında oyunun sembolik anlamları üzerinde durmuş ve oyun terapisinin temellerini atmıştır.

Melanie Klein(1905) kısıtlı oyuncaklarla oyun terapisi seansları düzenleyerek bilinçaltını temizlemeye çalıştı. Oyuncakları özel dolaplara koyarak çocuk için özel hale getirdi, çocuğun kendisine vurarak zarar vermesine izin vermedi ancak sözle saldırılara engel olmadı.

Anna Freud(1946) çocukların oyununu, çocuğun iç dünyasını çözmek için terapistle kurması gereken ilişkinin ilk kurulduğu yer olarak değerlendirmiş ve kullanmıştır ancak serbest çağrışım tekniğine yönelik oyun terapisi kısıtlı kalmıştır.

David Levy 1930’larda stres yaşayan çocukların sağaltımı için serbest oyun terapisini geliştirmeye çalıştı. Terapistin ana rolü çocuğun endişe duymasını gerektiren tecrübelerini seçilmiş oyuncaklarla tekrar canlandırmak için ortamı değiştirmektir, uygun zamanda stres yaratan durumları belirlemek için oyun materyalerini kullanırdı.

*Oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların ihtiyaçlarını ifade etmelerine yoğunlaşan özel bir süreçtir.

*Psikolojik Danışma ne ise oyun terapisi de odur.

*Çocuklar çeşitli araçlar kullanarak kendilerini ifade etme şansı bulurlar.

*Çocuğa seçme hakkı vererk özgüvenini tetikleyen bir süreçtir.

*Çocuğun duygularını oynadığı böylece duygularını ortaya çıkararak kontrol ettiği veya fark ettiği yöntemdir. (AXLİNE,1969)

*Çocuklar söylemedikleri şeyleri, düşüncelerini, duygularını (cezalandırılacaklarını düşündükleri her şeyi) oyuncak kullanarak gösterirler.

NEDEN OYUN TERAPİSİ NE İŞE YARAR?
*Çocuklar oynamayı severler.

*Duygularını ifade etme ortamı bulurlar.

*Davranışlarını etkileyen kızgınlık/üzüntü/hayal kırıklığı gibi duyguları yeniden yaratırlar , olumlu hale getirirler.

*Çocuk terapisel oyun oluşturur. Terapist ile birlikte kendini güvende hisseder.

*Sorunlarını oynama ile yeniden yapılandırır.

*Başedemediği zorlukları canlandırır, oynar ve üstesinden gelir.

*Pozitif bakış açısına sahip olur.

*Yeniden tepki vermeyi ya da tepkisizleşmeyi öğrenir.

*Empati kurar-dürtü ve duygularını kontrol etmeyi öğrenir.

*Rahatlamasını-katarsis sağlar.