DEHB’da ETKİLİ EBEVEYNLİK EĞİTİMİ

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE SORUNU YAŞAYAN ÇOCUKLARIN EBEVEYNLERİNE YÖNELİK BENZERSİZ BİR EĞİTİM PROGRAMI

Her çocuk özeldir.

Bazı çocuklar daha özel bir ilgi gerektirir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, modern dünya çocuklarının daha sık karşılaştığı ve her geçen gün oranları artan bir sorunu. Ve aileler bu konuda çok zaman bu çocuklarına nasıl yaklaşması gerektiği konusunda çaresiz kalabilmekte. Eğitimcilerin de bu çocuklara nasıl yaklaşması gerektiğini bilmediği gözlemlenmiştir.

– DEHB bireyin potansiyelini gerçekleştirecek gelişimini sağlayabilmek için tedavi edilmesi gereken, tedavisinde ilaçların önemli yer tuttuğu (ama kullanıldığında tek başına yeterli olmadığı) bir nörogelişimsel bozukluktur.

– DEHB değişik ciddiyet düzeylerinde görülür; problemin ağırlığına ve etkilediği hayat alanına (okul, aile, sosyal ve bireysel gelişim) göre uygulamaların kapsamı (tıbbi, eğitsel, psikososyal gibi) çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı tarafından belirlenir. Ruh sağlığı ve eğitim alanında çalışan değişik dallardan profesyonellerin uygulamalarından gündelik hayat ve kişisel gelişim için büyük yarar sağlanır.

-İlaç tedavisi kısa vadede etkinliği yüksek olan tedavi yöntemidir. Kullanıldığında psikososyal ve pedagojik terapi ve düzenlemelerin içinde olduğu bir tedavi planının parçası olarak uygulanması gerekir.

-İlaç tedavisi öncesinde çevresel (sınıf/okul içindeki davranış ve öğrenme ortamına eğitsel ve davranışlar müdahaleler gibi) düzenlemeler yanı sıra DEHB’ye sıkça eşlik eden aile/ilişki sorunlarına, öğrenme güçlüklerine ve çocuktaki bireysel ruhsal sorunlara psikososyal ve eğitsel müdahalelerden yarar görülebilir.

-DEHB tanısı alacak düzeydeki problemleri sebebiyle sosyal ve bilişsel gelişimi engellenen ve tedavilerinde ilaç kullanımına ihtiyacı olanların yaklaşık yüzde 85’i böyle bir tedavi almamaktadır.

” DEHB’da ETKİLİ EBEVEYNLİK EĞİTİMİ” tüm bu sürece, ailelerin doğru yaklaşmasını sağlamak ve  ailelerin bu alanda ki boşluğunu gidermek amacıyla tasarlanmıştır. Çocuk – Aile – Okul üçgeninde bozulan ilişkilerin, çocuğun ileriki yaşamında doğabilecek ruhsal ve psikosoyal sorunlara yol açmadan en doğru davranışların aileye kazandırılmasını amaçlamaktadır.